Ačkoliv je home office v dnešní době poměrně častým benefitem mnoha společností, ne každý je na něho zvyklý v takové míře a s tak přísnými pravidly. Proto přinášíme pár rad, jak si uzpůsobit čas a jak se chovat na home office v téhle době?

Česká republika vyhlásila stav nouze po páté v historii. Kromě zákazu shlukování, zakázaných sportovišť, divadel, vzdělávacích akcí atd. bylo zaměstnavatelům doporučeno poslat své zaměstnance na home office, pokud je to samozřejmě možné a povaha práce to dovoleje.

Asi největším apelem je nastavení si správného systému komunikace s Vaším týmem a nadřízeným tak, aby byly řádně a včas předány všechny informace a úkoly byly zadávány srozumitelně. Je důležité se připravit na komunikační šum, který jistě nastane a může mít nespočet podob. Všechny tyto šumy se snažte brát pozitivně – pokud máte s komunikací v týmu problém, možná tomu příjdete na kloub a podaří se Vám týmová komunikace vylepšit. Důležité je, snažit se z těchto „krizových“ situací ponaučit sebe i tým.

Buďte disciplinovaní a nepoužívejte multitasking. Home office obecně vyžaduje velmi silnou vůli a sebedisciplínu. Rozvrhněte si práci, nedělejte zbrkle několik věcí najednou a pokuste se opravdu soustředit pouze na práci. Oni Vám ty okna neutečou a ten nepořádek pod gaučem taky počká až na vhodnější dobu 🙂

Nezapomeňte, že Váš šéf má právo se Vás kdykoliv zeptat na čem aktuálně pracujete a v jaké fázi se nacházíte. Může po Vás také chtít zasílat vypracovaný report splněných úkolů nebo timesheet. Obrovskou výhodou Home Officu ale je, že si Vy sami můžete naplánovat začátek a konec pracovní doby, pauzy a přestávky na oběd. Pokud to však vnitřní předpis společnosti dovoluje. Pokud tedy jste noční sova, můžete tomu přizpůsobit Váš denní režim. Nezapomeňte si hlídat délku odpracované doby. I když jste na Home office, měl by být dodržen časový fond odpracovaných hodin. Tohle ale berte s rezervou. Vše záleží na tom, jaké pokyny zaměstnavatel vydá interním nařízení ošetřující práci formou Home Office.

Co dál pro Vás Home Office znamená? V tomto případě ho může zaměstnavatel kdykoliv zase znovu odvolat a nastolit běžný režim. Dále nemusíte mít nárok na stravenku a co je možná nejvíce důležité, jakmile se Vám stane nějaký úraz, je nezbytné to Vašemu zaměstnavateli neprodleně nahlásit. Což samozřejmě hlásíte i v běžném pracovním režimu.

Buďte na sebe opatrní a kdyby bylo cokoliv nejasné, neváhejte se na nás obrátit.

Teď asi víc, než kdy předtím platí, že JSME V TOM SPOLEČNĚ.💙

A pamatujte….Krize, které jsme tu měli v minulosti nevznikly tíhou neúnosné situace, ale panikou, která mezi lidmi propukla. Buďte prosím v klidu a zachovejte si chladnou hlavu.

Vaše Míša a Dita