Kolikrát se Vám stalo, že jste při rozhovoru s druhou osobou přemýšleli úplně nad něčím úplně jiném a byli jste vlastně přítomni pouze tělesně? Viděli jste, jak se druhému hýbe pusa, ale myšlenky Vám poletovaly daleko od tématu Vaší „konverzace“. Komu se to nikdy nestalo, ať hodí kamenem! Samotné se mi takové situace občas děly a stále dějí a upřímně? V konečném důsledku je z toho trapas, protože to druhá osoba většinou pozná a dostávám pak otázky typu: „Posloucháš mě vůbec?“ nebo „Tak mi řekni, co si o tom myslíš?!“ a nastane dlouhé „ehmm“.

 

 Naštěstí existují techniky aktivního naslouchání, které, když si osvojíte, vyhnete se nepříjemným situacím a co víc…zlepší Vám to vztahy, napomůže k rychlejšímu vyřešení problémů a vzájemnému porozumění.

 

Co to vlastně Aktivní naslouchání, aktivní komunikace je?

Aktivní naslouchání je základní sociální dovednost, která umožňuje být v dobrém kontaktu s druhou osobou a vytváří mu tak prostor, aby Vám mohl své sdělení důkladně vysvětlit, předat. My se naopak snažíme, abychom co nejpřesněji pochopili a porozuměli tomu, co nám druhá osoba sděluje. Zároveň mu dáváme najevo, že ho vnímáme a akceptujeme…ve smyslu, že nám záleží na tom, co si on o tom myslí. Snažíme se vhodnými otázky pobízet druhou osobu, aby se více pohltila, vysvětlovala a zkoumala možné úhly pohledu, alternativy svého problému.