Na pohovor jste se dobře připravili (snad jsme Vám v přípravě pomohly článkem Jak se připravit na úspěšný pohovor) a teď už nastal den D. Tentokrát k tom v článku přistoupíme trochu jinak a to z pohledu našich zkušeností s vlastními pohovory, které jsme vedly. Co personalistu určitě odradí?

Prvním přešlapem, který můžete udělat je dorazit o půl hodiny a více dřív, než je Váš domluvený termín. Pamatujte, že Váš příchod určí první dojem, který na personalistu uděláte – a možná také ten nejdůležitější. Zažily jsme například to, že kandidát přišel o hodinu a půl dřív, neomluvil se, prostě vlítl do dveří s otázkou: „Vezmeš mě?“. Pardon, ale o někom, kdo Vám začne tykat a nedodrží termín si uděláte špatný obrázek, ať už jste nebo nejste personalista. Stejně špatně může působit, pokud přijdete výrazně později a neomluvíte se.

Je dost možné, že jedna z prvních otázek, které Vám personalista dá, bude ať mu zkrátka řeknete něco o sobě. V takovém případě se vyhýbejte odpovědím stylu: „Doma mám 5 koček, jmenují se Micinka, Toníček….“. Pamatujte si, že personalista má zjistit, zda jste na pozici vhodní, informace o tom, jaká domácí zvířata máte rádi se hodí až když na to přijde skutečně řeč nebo budete už v zaměstnaneckém poměru. Odpověď na tuto otázku si navíc můžete celkem dobře připravit již doma.  Zde připomínáme odpovídat tak, abyste sdělili ty nejdůležitější zkušenosti, které s nabízenou pozicí souvisí.

Další otázkou, kterou si můžete být jistí, že dostanete bude důvod Vašeho odchodu z předešlých zaměstnání. To nejhorší, co můžete udělat je spustit nezadržitelný výlev  nadávek na všechny předešlé zaměstnavatele. Víte co si totiž u tohoto Vašeho monologu personalista představí? To, že stejným stylem budete jednou mluvit i o něm. Dalším aspektem je to, že si Vás personalista může zaškatulkovat do kategorie „věčných stěžovatelů“ a to není úplně růžový začátek ve Vašem novém působení.

A teď hádejte, co je pro nás personalisty, dalším špatným signálem? To, když se na nic nebudete ptát. Jak si pak můžeme být jistí, že o pozici máte zájem, když Vás k ní nic nezajímá? Zkuste alespoň otázky jako: Jaké projekty připravujete? Jaké je složení týmu ve kterém budu pracovat? Jaké máte možnosti vzdělávání zaměstnanců? Tuto otázku na vzdělávání Vám vřele doporučujeme. Dáte tím dobrý signál Vašeho zájmu o další vývoj.

A teď pozor! Otázku platu neotvírejte jako první! Je úkolem personalisty Vám ji položit a nebojte, tato otázka padne až na ni přijde ten správný čas. U odpovědí se snažte být objektivní svým zkušenostem a uveďte vše na pravou míru. Nebezpečné je ale se i výrazně podcenit – nevěříte snad svým schopnostem, že je nedokážete ohodnotit?

Před pohovorem důrazně nedoporučujeme požívat jakékoliv omamné (především alkoholické) látky! Připadá Vám to jako zbytečná rada? Divili byste se s kolika takovými  případy jsme se setkaly. Doufám, že nepochybujete o tom, že pokud dorazíte s několika skleničkami v sobě, tak  u pohovoru skutečně neuspějete a ještě si možná zavřete dveře i kdekoliv jinde. Stejně tak, pokud si dáte na uklidnění cigaretu. Nekuřte těsně před otevřením dveří firmy, použijte žvýkačku (tu, ale před pohovorem vyhoďte) a obnovte si jemný parfém.

Pokud se stále cítíte před pohovorem nejisti, tak nám určitě napište nebo zavolejte na misa@fae-hr.cz / dita@fae-hr.cz nebo na 792 323 791. Jsme v tom totiž společně 🙂