V inzercích jste si našli super pozice, připravili jste si dobrý životopis i motivační dopis a přišel okamžik, po kterém jste toužili. Personalista Vás pozval na pohovor. Po chvilce radosti nám dochází, jak dlouhá cesta k vašemu dream jobu to ještě bude. A taky Vás asi přepadla nervozita z nadcházejícího pohovoru. Dáme Vám hned na začátek tu nejdůležitější radu z celého článku. Štěstí přeje připraveným! Dnes Vám tedy dáme pár tipů, jak se na pohovor připravit.
Co dělat před pohovorem?
Zní to děsivě, ale to, jaký dojem uděláte na prvním setkání, a zvláště v jeho prvních vteřinách, možná rozhodne o celé Vaší pracovní budoucnosti. Krok číslo 1 je být skvěle připravený a mít co nejvíce informací o firmě. Projděte si webové stránky, zjistěte si, jakým projektům se nyní společnost věnuje, jaké mají produkty nebo jak se angažuje i třeba v dobročinných akcích apod…Kromě webových stránek si projděte i firemní sociální sítě (LinkedIn, Facebook, případně Instagram), na škodu také nebude název společnosti prohnat Googlem. Aby se Vám dobře pracovalo, je důležité vědět, jaká je firemní kultura a jak spokojení jsou i jiní zaměstnanci. S tím Vám může velmi dobře pomoci portál atmoskop.cz, kde najdete hodnocení od bývalých i současných zaměstnanců. Pokud znáte někoho, kdo ve firmě už pracuje, neváhejte se ho zeptat na to, co Vás zajímá. Třeba Vám dá i pár tipů, co Vás na pohovoru může čekat.
Důležité je si před pohovorem také projít Váš životopis a motivační dopis, který jsme do společnosti poslali. To především pokud reagujete na velké množství pozic. Musíte dobře vědět, co jste vlastně v dopise uváděli. Znovu si důkladně pročtěte inzerát, ze kterého si můžete připravit několik svých otázek na personalistu. Doporučujeme mít připravené minimálně 3 otázky. Personalistovi tím dokážete, že jste nad pozicí a společností skutečně důkladně přemýšleli a máte o ni zájem. Základní otázky, které můžete klást jsou třeba:
– Proč se pozice obsazuje?
– Jaká jsou nejdůležitější kritéria pro to, abyste byli úspěšní?
– Jaké úkoly budete řešit jako první?
Pokud první kolo bude probíhat pouze s personalistou, tak si promyslete odpovědi především na otázky, jako jsou:
– Proč chcete na pozici pracovat?
– Proč chcete pracovat zrovna v naší společnosti?
– Čím můžete být pro společnost přínosem?
– Jaké jsou Vaše představy o platu
Jak se chovat při samotném pohovoru?
Domácí přípravu máte za sebou a nastává den D. Poslední dobou se přestává řešit dress code na pohovor, ale stále je Váš vzhled a upravenost jednou z věcí, která hodně ovlivní první dojem personalisty. Své oblečení přizpůsobte pozici, na kterou se hlásíte a také firemní kultuře společnosti. Pokud Vám v pozvánce personalista napíše, že dress code je neformální stejně jako jejich firma, tak tuto neformálnost skutečně dodržte. Samozřejmě, buďte za každých okolností čistí a upravení. To nejhorší, co můžete udělat, je třeba dorazit v košili, ve které jste den před pohovorem seděli s kamarády u piva. Doporučujeme tedy čistě vyprané oblečení a užití parfému a hřebenu (i u parfému ale platí pravidlo střídmosti a zdravého rozumu) :-).
Dopředu si dobře zjistěte, jak se do společnosti dostanete. Pokud máte pohovor domluvený třeba na 10:00, tak doporučujeme být na recepci 5 minut před začátkem pohovoru. Akceptovatelný předstih je max. 10 minut. Opravdu Vám nedoporučujeme přijít třeba o 30 minut dřív a dobývat se již na personalistu. To, že Vám dal konkrétní čas má svůj důvod a měli byste mít tolik slušnosti a respektovat jeho časový harmonogram. Recepční hezký pozdravte, poděkujte za vodu nebo kávu, kterou Vám nabídne. Když už jsme u občerstvení, minimálně nabídku vody Vám doporučujeme přijmout. V průběhu pohovoru ji dost oceníte.
Pokud na chodbě potkáte své potencionální kolegy, pozdravte je a mile se usmívejte. Nikdy totiž nevíte, s kým budete spolupracovat nebo jestli mezi nimi není Váš budoucí šéf. V momentě kdy se k Vám již blíží personalista, usmívejte se také. Po pozdravu se dostáváme k milionkrát diskutovanému podání ruky. V ideálním případě si doma s někým nacvičte stisk ruky. Leklá ryba je pro personalistu špatným signálem a může to pokazit celkový a důležitý první dojem. POZOR! Nic se nemá přehánět, takže se nepokoušejte personalistovi stiskem zlámat všechny kosti. Zde uplatněte pravidlo zlaté střední cesty. Při samotném pohovoru se snažte stále mírně usmívat a neodpovídejte na otázky jednou větou. V prvním kole o Vás personalista chce zjistit vše podstatné a ve vašem zájmu je to, aby z pohovoru i on měl příjemný pocit, že si popovídal s kompetentním a připraveným kandidátem.
Těšíme se na Vaše případné postřehy z Vašich zkušeností.
Jsme v tom totiž společně.💙
Autor článku: Michaela Sekaninová