V minulém článku jsme si řekli, kde práci hledat a teď se posouváme do dalšího bodu – k pracovním inzerátům.

Hodně pracovních nabídek může být jako tzv. fake news, takže Vám je dnes trochu osvětlíme. Důležité je si ale uvědomit, že tu pravou tvář pracovní pozice poznáte stejně až během výkonu práce, a v lepším případě už na pohovoru. Proč se inzerce může podobat fake news? Protože se jedná hlavně o marketingové texty jednotlivých firem, které akutně shání nové zaměstnance. Primárním úkolem inzerátu je ve Vás vyvolat neodolatelnou potřebu chtít pracovat zrovna pro ně. Jedná se tak hlavně o soutěž v tom, kdo Vám nabídne více benefitů a kdo zvládne i obyčejnou a nepříliš zajímavou pozici odprezentovat jako absolutní dream job.

Na co se tedy zaměřit? Rozhodující pro to, jestli si vůbec nabídku otevřete je její název, který Vás musel něčím zaujmout. To samozřejmě ví i náborář, který inzerci připravil. Název je tak častokrát trochu přifouklá bublina, která na první pohled vypadá honosně, ale podle popisu zjistíte, že realita bude někde jinde. Pokud tedy budete mít v titulku třeba „Office Manager/ka“ a i podle náplně práce Vám z toho office manažerka vypadne, tak Vám gratulujeme, protože jste právě narazili na férového zaměstnavatele.

Největší pozornost byste měli věnovat právě náplni práce. Dobrou nabídku poznáte podle toho, že popisu dobře rozumíte a na první dobrou si dokážete udělat jasnou představu o tom, co budete reálně dělat. Pokud něčemu náhodou neporozumíte, napište si to do otázek k pohovoru. I tak doporučuji se u pohovoru zeptat, jak bude, alespoň přibližně, vypadat Váš běžný pracovní den.

Jak porozumět sekci požadavků na Vaše kompetence a zkušenosti? To, že nebudete odpovídat všem požadavkům za 100 % neznamená, že byste na inzerát neměli odpovídat. Spíše si Vy sami rozhodněte, jestli je i podle požadavků pozice pro Vás vhodná. Jestli se cítíte spíš jako introvert, který rád pracuje samostatně, tak pro Vás asi nebude ideální místo, které má v požadavcích dynamičnost a akčnost.

A co Vám nabízí firma? Tady mají zaměstnavatelé „pré“ v tom, jak Vás přesvědčit a nadchnout. Bohužel, často tuto sekci dávají firmy v inzercích až na závěr, kdy už jsou absolutně vyčerpaní dlouhým výčtem požadavků na Vás nebo všeobecnými texty o firmě. V drtivé většina tak narazíte na odrážky ve stylu – stravenky nebo – 25 dní dovolené a další všeobecný výčet naprosto běžných benefitů. Co ale považujeme za asi nejdůležitější je to, jak na Vás celkově inzerát působí, a jakou ve Vás vyvolá náladu. Pokud narazíte na inzerát, který Vám díky prvním dvěma větám dá jasnou představu o tom, co budete dělat a nemluví o sobě, ale o Vás, tak máte velkou šanci, že firma je seriozní a o své zaměstnance se zajímá. Kromě toho, že promlouvá přímo k Vám si na inzerci dala záležet a nejedná se inzerci, která vznikla stylem CTRL + C a CTRL + V 🙂

Věřím, že jsme Vám dalším článkem zase o něco usnadnily cestu k lepší práci. Pokud jste však stále na vážkách, tak se neváhejte na nás obrátit. Rády Vám pomůžeme 🙂

Jsme v tom společně.💙

Autor článku: Michaela Sekaninová