V pozici recruitera jsem vždy nejméně ráda obsazovala pozice do HR. Pohovor HR vs. HR byl pro mě jednou z nejstresovějších situací. Proč? Protože předpokládáte, že druhá strana, která s vámi na pohovoru je ví co a jak se má dělat, na co byste se v ideálním případě neměli zapomenout zeptat, jaké otázky jsou trapné a zastaralé (a přesto je tu a tam použijeme všichni). Navíc si můžete být 100%  jistí, že ten druhý HR vždy najde něco, co by on sám udělal jinak. Kolegové v agentuře mi na to často říkali, že je to jen má blbá domněnka. Ale nebyla. A vím to ze své vlastní zkušenosti o které bych se s vámi ráda podělila.

Po roce a půl v agentuře (stihla jsem za tu dobu 2) jsem si už zcela jasně uvědomila, že práce agenturního recruitera prostě opravdu není nic pro mě. Přiznat si, že obchodního ducha v sobě neprobudím (tady ale musím říct, že pokud jde o FAE je ze mě rázem obchodník jedna radost 😀 ), mi netrvalo moc dlouho, protože jsem stále pokukovala po něčem „pečovatelském“ a kreativnějším. Takže jsem se i já musela opět zamyslet nad tím, jak napsat CV a motivační dopis. Odepsala jsem přibližně na 35 nabídek práce. Odpovídala jsem zásadně na pozice v interním HR, protože jsem věděla, že přejít do další agentury by bylo jako z bláta do louže. Počkat, vlastně 1 nabídka byla do agentury, ale jednalo se o RPO projekty, takže jsem to nebrala tak „dramaticky“. Z těch 35 nabídek jsem dostala jakoukoliv odpověď pouze od 9 z nich…Ano, čtete správně, bylo jich pouhopouhých 9. Vzhledem k tomu, jak se neustále na LinkedInu řeší stav českého HR a to jak je hrozný, že ještě existují HR, kteří kandidátovi žádné zpětné vazby ani email nedají, jsem upřímně fascinovaná. Ano, stále HR takové firmy mají a není jich málo. Nakonec jsem absolvovala asi 6 pohovorů ve kterých jsem byla ve finálových kolech. Dokonce jsem si konečně zkusila na vlastní kůži Assessement centrum 🙂

A teď k tomu, jak to u pohovorů reálně chodívalo. Začnu pozitivními zkušenostmi a to byla rozhodně Alza. Absolutně vše fungovalo dle naší domluvy. Zpětná vazba do 2 dnů? Ano byla. Pohovor vás posune zpět do školních lavic a opět jsem cítila ten nepříjemný pocit, jako když jsem stála ve škole u tabule a počítala trojčlenku 🙂 Ale to, že se necítíte komfortně u pohovoru neznamená, že je to něco špatného, naopak jsem vyšla ze své komfortní (ne)matematické zóny a ačkoliv to nevyšlo, dodnes na tento maraton 3 kol ráda vzpomínám. Pokud si chcete být jistí, že s vámi a vašimi zkušenostmi skutečně budou pracovat a budou mít zájem vám opravdu něco najít, jděte do GoodCallu. V celém výběrovém řízení se skutečně snaží zjistit to, co vás baví, co vám jde, platí domluvené a všichni mají skutečně profesionální přístup. Co jsem ocenila nejvíc byla možnost potkat se s týmem. Opět to byla zkušenost na kterou velmi ráda vzpomínám a děkuji za ni.

A k závěru trochu negativně. Myslím, že pohovor, ve kterém vás vlastně HR nepustí ke slovu, když k sobě hledá posilu není úplným vzorem. Ano, z tohoto jsem byla rozhořčená do té doby, než jsem zažila pohovor s HR v lehce „společensky unavenější“ formě. Pohovor proběhl asi během 15ti minut, opět bez větších otázek na mé zkušenosti.

Jaký je výsledek mého hledání? To, že jsem se jen utvrdila v tom, jak potřebné FAE je a vydat se na cestu jeho budování bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem udělala 🙂