Dáme ruku do ohně za to, že je mezi námi hned několik zaměstnanců, kteří ve svém životě řešili jak dopravit neschopenku svému zaměstnavateli, když jste na smrt nemocní. Asi to už víte, ale s tím je od ledna 2020 konec. Celý proces se, alespoň teda pro zaměstnance, značně zjednodušil.

Systém má za cíl urychlit celkovou komunikaci mezi nemocným, zaměstnavatelem a příslušnými státními úřady. Co to pro vás eNeschopenka vlastně tedy znamená?

Pokud letos onemocníte, lékař zadá Vaše rodné číslo do systému, ten mu sdělí veškeré informace z registru České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a také mu předá informaci o tom, u jakého zaměstnavatele momentálně pracujete. Lékař pak vystaví hlášení o dočasné pracovní neschopnosti, přepošle ji ČSSZ a ta informuje zaměstnavatele o tom, že jste dočasně práce neschopní.

Nově má neschopenka 3 části, těmi jsou:

I. Hlášení ošetřujícího lékaře o dočasné pracovní neschopnosti – lékař tuto část vypíše online, formulář se propíše do portálu příslušným státním orgánům a přes ePortál přijde upozornění zaměstnavateli. Tento postup platí i při ukončení neschopenky.

II. Průkaz dočasně práce neschopného zaměstnance – tohle je teď jediná část, kterou od lékaře obdržíte v papírové podobě a ani tento list k zaměstnavateli neponesete. Slouží hlavně k tomu, abyste si do něj poznamenali třeba další termín kontroly. Hodit se Vám bude také k případné kontrole ze strany Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).

III. Hlášení ošetřujícího lékaře o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

POZOR! Vaše povinnost informovat zaměstnavatele neodkladně o Vaší dočasné pracovní neschopnosti však zůstává! Zaměstnavatel si způsob informování určí sám, ale zcela běžně dostačuje zaslat email nebo zatelefonovat.

Co když budete nemocní déle než 14 dní?

Pokud Vás nemoc sužuje déle než 2 týdny, tak jste byli zvyklí si brát tzv. „lístky na peníze“. I to však lékaři zašlou elektronicky a to rovnou OSSZ. Tato informace, že stále stonáte, dojde i zaměstnavateli. V momentě, kdy se o tomto prodloužení dozví zaměstnavatel, tak vyplní Přílohu o žádost o dávku, společně s důležitými informacemi, které jsou potřebné k výpočtu výše nemocenské dávky. Úřadu zašle také Vaše číslo účtu a na ten obdržíte vyplacenou mzdu.

Co pokud jste OSVČ a účastníte se nemocenského pojištění?

Jako OSVČ Vám lékař předá pouze II. oddíl. Další oddíly OSVČ nezasílá a provede to místo něj lékař. Jako OSVČ o nemocenskou již nežádáte, ale po ukončení musíte na OSSZ ohlásit den, kdy jste opět naskočili do pracovního procesu. Toto oznámení učiníte přes ePortál. Je velmi důležitý krok, protože bez něj Vám nebude vyplacena poslední dávka nemocenské.

Pokud budete potřebovat nějaké další a detailnější informace, neváhejte se na nás obrátit.

Jsme v tom společně.💙

Autor článku: Michaela Sekaninová