Už jste to pravděpodobně zažili. Reagujete na zajímavou pracovní nabídku, ale hodiny si lámete hlavu nad tím, co vlastně personalistovi napsat. Za to, že nad emailem přemýšlíte vás moc chválíme! Dobře napsaný email vám totiž ve výběrovém řízení může dobře pomoci, ale stejně tak vás může úplně vyřadit. Na co si tedy dávat pozor?

1. Založte si „dospělou“ a neinfantilní emailovou adresu.

Věřte nám, že neexistuje horší první dojem, než pokud personalistovi pošlete CV z emailové adresy sladkaholcicka@XXX.cz. V ideálním případě pište personalistům z emailu, který je tvořen vašim jménem a příjmením.

2. Do předmětu uveďte přesný název pozice na kterou se hlásíte.

Na dobře zvoleném předmětu emailu záleží vůbec to, zda personalista email otevře. Musíte být struční a maximálně konkrétní. Hlásíte se na pozici Marketing Specialist? Tak by váš předmět měl být např. Josef Novák – Marketing Specialist.

3. Pokud víte komu píšete, oslovujte konkrétně.

Pokud pod nabídkou práce máte i jméno personalisty, tak ho oslovte napřímo. Dáte tím najevo, že jste si inzerát opravdu dobře prohlídli až do konce. Navíc přímé oslovení vždy působí relevantněji.

4. Přílišná kreativita se v textu nemusí vyplatit.

Chápeme, že chcete personalistu zaujmout. Vždy se ale dobře rozmyslete, zda míra kreativity, kterou dáte do emailu je pro vás přirozená a na pozici vhodná. Také věty stylu: „jsem to právě já, koho hledáte.“ nebo „jsem ta nejlepší volba.“ se ne vždy mohou vyplatit. V textu uveďte proč se na pozici hlásíte, ve zkratce zmiňte vaše nejrelevantnější zkušenosti na danou pozici. Rozhodně ovšem nepřepisujte svůj životopis nebo motivační dopis. V textu máte personalistovi jen jasně a stručně říct, že otevření všech příloh pro něj nebude ztráta času.

5. Email si důkladně pročtěte

Email je vašim průvodním dopisem, který u personalisty vytvoří první dojem. Proto si ho po sobě několikrát přečtěte, zkontrolujte překlepy, sjednoťte styl a velikost písma. Dejte si pozor, aby text působil strukturovaně a jasně. Přílohy dobře pojmenujte – Zivotopis_Josef Novak nebo Motivacni dopis_Josef Novak. Ulehčíte personalistovi hodně práci při dalším dohledávání a bude působit seriózněji.