Máme pro vás další výpisky z Mental Wellness Days. Tentokrát se jedná o přednášku Zuzany Hanákové na téma psychické odolnosti. K těmto výpiskům doporučujeme si dát čas a klid, protože spíš než zápisky se jedná o soubor otázek a věcí k zamyšlení.

❓Vybavíte si situaci, kdy jste dobře psychicky zvládli náročnou situaci?

Co je to zdravá psychická odolnost?

Začíná slovíčkem můžu – můžu pozorovat, co se mi děje? Můžu situaci příjimout bez změny? Můžu hledat cesty, jak tím projít? Můžu si dovolit v té situaci selhat?

Je to o tom, že si můžu dovolit vidět situaci, tak jak je.

Co je základem zdravé psychické odolnosti?

Základem je cítit se dostateční. Pokud se totiž v náročných situacích cítíme nedostateční, začíná se v nás probouzet syndrom oběti.

❓Co byste v krizové situaci dělali, kdybyste se cítili dostateční? ❓Co byste dělali, kdybyste situaci místo boje prostě přijali?

V náročných situacích nemusíme bojovat – se sebou nebo s tím, že chceme měnit druhou stranu. Když si totiž dovolíme nebojovat, přijde úleva.

S věcmi často bojujeme proto, že nechceme změnu – jediná jistota v životě je ale změna a smrt.

Nepříjemné situace nás často dostávají do nejistoty a proto se cítíme v nebezpečí. Zároveň s tím pak máme tendence hledat těžké cesty.

Co takhle zkusit se zamyslet, jestli opravdu musíte mít vše jen pod kontrolou? Nebude pro nás lehčí opírat se o to, že v životě nic jistého nebude?

Zkuste se vždy zamyslet nad tím, co byste udělali, pokud byste na sebe netlačili?

Magická věta, kterou si moc nedovolujeme říkat: “Je to v pořádku, že nevím co s tím, je ok nevědět” někdy máme potřebu hned vymyslet, co a jak máme dělat a v tom na sebe klademe ohromné množství tlaku a je to zbytečný.

Pár tipů a dalších poznatků/otázek

👉 Respektujte své tempo a uvědomte si v jakých situacích potřebujete podporu. Na to však musíte v kontaktu sami se sebou.

👉 Když jsme v náročné situaci, kdy jsou kolem nás lidi naštvaní, ve stresu, tak máme potřebu situaci zklidnit…Dejte si otázku, proč by v takové situaci každý z nás položil otázku, že to není tak hrozný apod…

👉 Když jsme konfrontovaní s těžkou emocí, kterou v sobě nemáme přijatou, tak je pro nás samotný těžký to vyřešit.

👉 Najdete si místo (v hlavě nebo i fyzicky), kde ať se děje, co se děje v sobě najdete klid

👉 Pořád máme tendence se srovnávat, hodnotit a tvořit naše ego. To nám ale v těžkých situacích nepomáhá, protože ego má vždy touhu vyhrát a chce hodnotit. Je to cukr, který pak máte potřebu si stále dodávat. Když navíc zůstáváme v zajetí ega, tak nejsme schopni vidět, co je dobré i pro ostatní a mé vlastní okolí.

👉 Nedělejte věci, které chcete jen přežít.

👉 Jsme zvyklí reagovat na to, co se děje “venku” – když je venku smutek, tak ve mě je taky smutek. Pak máme tendence měnit okolí, protože když bude okolí ok, tak my budeme ok a naopak.

👉 Za den nám proběhne 60 – 70 tisíc myšlenek, pokud je budete jeden den pozorovat, tak si dejte otázku, jestli jsou pro vás prospěšné.

Naše emoce jsou jako vlny na moři, občas jsou velké, občas malé a všichni je máme. Občas se s těma vlnama ztotožníme a máme pocit, že jsme ta bouře. Jsme vlnky i bouře moře a můžeme se naučit na to jen koukat…