V minulém článku jsme si řekli, kde práci hledat a teď se posouváme do dalšího bodu, k pracovním inzerátům.
Buď jste právě dokončili školu, nebo jste po několika letech na jedné pozici dospěli k závěru, že je na čase si najít novou práci, nový náboj, nové zkušenosti. S velkým odhodláním se chcete pustit do práce, ale kde vůbec s hledáním začít? Pamatujete ještě na doby, kdy lidé procházeli noviny a hledali speciální stránku na inzerované pozice? Tak tahle doba už pominula a celé hledání se přesunulo na internet. Pracovních portálů je velké množství a některé z nich se zaměřují i na specifické obory.
Tím největším, nejrozšířenějším a nejznámějším je bezesporu Jobs.cz. Kromě toho, že zde inzeruje téměř každá firma, je také uživatelsky poměrně přívětivý. Do jednoduchého filtru si zadáte lokalitu, kde chcete pracovat a vyberete si odvětví, které odpovídá Vašim představám. Kromě svého vlastního aktivního hledání Jobs.cz nabízí možnost vytvoření si účtu, kam si nahrajete svůj životopis. To Vám může přinést několik dalších nabídek, které častokrát nemusí být ani inzerované. Pokud se totiž náborář pustí do hledání v této Jobs.cz databázi, tak mu podle klíčových slov vyjedou životopisy vhodných kandidátů. To Vám značně zvýší šanci na nalezení Vašeho vysněného místa. Další, a velmi obdobnou možností, jsou portály Práce.cz, Profesia.cz, Dobraprace.cz, Pracezarohem.cz. Na tyto portály doporučujeme zabrouzdat, především pokud máte zájem o práci ve službách, pomocných pracích nebo chcete odstartovat kariéru na nižších administrativních pozicích.
Zajímavým portálem je třeba taky Vimvic.cz. Je to moderní portál, kde si kromě inzerce rovnou můžete přečíst recenze na případného zaměstnavatele nebo si přečíst novinky z personálního a pracovního světa. No a taky, si tam můžete půjčit i peníze, to ale úplně nedoporučujeme, vzhledem k tomu, že si hledáte novou práci :-).
Když už jsem zmínila recenze na zaměstnavatele, tak se u toho ještě na chvilku pozastavím. Vzhledem k dnešní situaci na trhu práce, kdy máme více volných pracovních míst, než je kandidátů si firmy konečně uvědomují důležitost jejich firemní kultury. Právě firemní kultura se pro kandidáty stává významným faktorem při rozhodování o přijetí nebo nepřijetí nabídky. Kde ale můžete získat autentické „svědectví“ o tom, jak to ve firmě reálně funguje? Například na Atmoskop.cz najdete už přes 100 000 recenzí od bývalých nebo současných zaměstnanců (hodnocení je udělováno anonymně). Super věc je taky to, že na stránce máte kolonky jako rodina, kariérní růst apod…Když tyto obrázky rozkliknete, budete automaticky přesměrovaní na firmy, které, dle recenzí, umožňují Vámi požadované kritéria, jako je kariérní růst, dobré skloubení pracovního a rodinného života a mnoho dalšího. Podle firemní kultury můžete vybírat místo hlavně na Welcometothejungle.com (dřívější Produly.cz). Co se týče inzerovaných pozic, tuto stránku doporučujeme hlavně mladým absolventům, kteří při své práci chtějí využívat jazyk a kariérně růst.
Pokud je pro Vás nejdůležitějším kritériem to, kdo bude Váš šéf, tak oceníte především portál Winwinjob.cz, kde si můžete pozici vybrat třeba podle toho, jaký šéf Vám bude na fotce nejsympatičtější. Pokud milujete dynamičnost a jste rádi u začátku projektů s potenciálem, tak určitě navštivte Startupjobs.cz. Vám, co už nějaké ty zkušenosti za sebou máte doporučujeme být aktivní hlavně na LinkedInu, což je nejrozšířenější profesní sociální síť. O tom, jak na LinkedInu fungovat a jak zvyšovat své šance na oslovení napíšeme ještě v dalším článku. Dobře byste mohli pořídit taky na Executivejobs.cz nebo Businessanimals.cz.
A teď se přiznejte, kdo z Vás je denně na Facebooku? Prozradíme Vám o Facebooku jedno tajemství. Kromě prohlížení fotek a příspěvků svých kamarádů se můžete přidávat taky do specifických skupin, které jsou určené pro Vaše obory. Jako člen skupiny se můžete dobře udržovat v obraze o novinkách a v případě nesnází se poradit i s jinými členy skupiny. Navíc je to další možnost jak najít několik zajímavých pracovních nabídek. Dalším bonusem je budování sítě Vašich profesních kontaktů a osobní značky.
V komentářích si rády přečteme Vaše zkušenosti s těmito portály nebo třeba i tipy na další, které jsme nezmínily. Samozřejmě se nebojte na nás obrátit i s prosbou o pomoc nebo doplnění informací, od toho jsme přeci tady.
Jsme v tom společně.💙
Autor článku: Michaela Sekaninová