Co je motivace a jak si motivaci nejjednodušeji udržet jsme si říkali zde. Jaké největší chyby a mýty o motivaci ve společnostech pořád přetrvávají?

V personální agentuře jsme se obě setkaly s velkou spoustou společností, s jejich přístupy a názory na motivaci zaměstnanců. I v naší společnosti EBM to není dokonalé a pořád se s motivací učíme pracovat. A to je strašně dobře. Vždyť zaměstnanci je to největší bohatství, které máme.

Jaké mýty byly ty nejčastější?

1. Peníze je to, co všechny zaměstnance motivuje .

Peníze jsou velmi důležitým faktorem v životě nás všech a určitou roli v naší motivaci samozřejmě hrají. Je ale velkou chybou myslet si, že když nespokojeným zaměstnancům přidáte, budete mít klid. Na krátkou chvíli možná ano. Jenže co se stane pak? Zaměstnanci si na vyšší odměnu zvyknou, počáteční nadšení opadne a my jsme znovu na začátku. Pokud chcete motivovat zaměstnance dlouhodobě, nikdy nepoužívejte peníze jako jedinou motivaci. Zaútočte na jejich vnitřní motivaci.

2. Všichni jsou motivovaní stejně .

Každý z nás je jiný. Máme rozdílné povahy, zájmy, životní situaci. Na každého z nás tedy, logicky, platí něco jiného a jsme tedy i rozdílně motivovaní. Jste manažer týmu a lámete si hlavu nad tím, jak svůj tým nejlépe namotivovat k nejlepším výkonům? Poznejte své lidi. Poznejte kdo jsou, co je trápí, jejich zájmy, jejich životní situace. Pak přizpůsobte svůj přístup ke každému členu týmu a tím i druh motivace. Je to časově náročné, ale rozhodně se to vyplatí!

3. Aby byli zaměstnanci motivovaní, musí na pracovišti cítit konkurenci .

Soutěžení na pracovišti a zdravá konkurence je určitě fajn, ale rozhodně se to nesmí přehánět. Je spoustu společností, které mají na konkurenci postaven svůj motivační systém. Jenže. Obdobně jako finance, ani konkurence není dlouhodobý motivátor. Nejen, že se vám z pracoviště vytratí týmový duch, ale vytvoří se vám nepříjemná a nepřátelská atmosféra. A bohužel,  slovo kolega se mění ve slovo konkurent.

4. Někteří zaměstnanci se motivují sami .

I v případě, že je Váš zaměstnaneci úspěšný, je velmi důležité si uvědomit, že i on bude potřebovat motivovat dál, aby byl minimálně stále stejně nebo více úspěšný / produktivní. Opět jsme u toho, že klíčem je komunikace se každým jedním zaměstnancem: poznejte jeho osobnost, zájmy, jeho vnitřní motivaci. Nenechte své zaměstnance odejít jen proto, že jste si mysleli, že oni Vaši péči přeci nepotřebují.

5. Zaměstnance motivuje už jen to, že mají práci.

Pořád existuje spoustu společností, kteří se domnívají, že jejich zaměstnance motivuje už jen to, že mají práci. Asi dost záleží na tom, jaké zaměstnance chcete mít v týmu a čeho všeho s jejich pomocí chcete dosáhnout. Pokud chcete dobře motivovat své zaměstnance, musíte je zahrnout do představ Vaší společnosti, ztotožnit jejich cíle s cíli společnosti, dát jim pocit, že jsou nedílnou součástí a že na nich prostě záleží.

Jak na to? O tom si povíme zase příště 😊

A nezapomínejte…Jsme v tom společně.💙

Autor článku: Dita Nováková