Každý z nás, nebo alespoň většina z nás, chce být úspěšný v kariéře, osobním životě, sportu….doplňte si to své. Co k tomu potřebujete? Co potřebujete k tomu, abyste ráno vstali z postele a šli do práce, do školy, běhat…potřebujete znát své PROČ. PROČ to vlastně děláte. Co Vám to přinese.

Autor článku: Dita Nováková

Lidé, kteří znají své PROČ mají už z půlky vyhráno. Je jedno, jestli jste ředitelé nebo manažeři velkých podniků, řadoví pracovníci nebo podnikatelé. Pojďme se podívat na příklad, který nám to objasní.

Vraťme se na přelom 19. a 20. století a snahu o výrobu první pilotem řízené letadlo. V tento čas se o to snažili, nezávisle na sobě, Samuel Perpont Langley a bratři Wilbur a Orville Wrightovi. Samuel měl všechno, co k výrobě potřeboval. Byl velice chytrý studovaný člověk, který působil i na Harvardu jako vedoucí pracovník Smithsoniánského institutu a profesor matematiky. Měl vládní podporu, obrovskou sumu peněz, tým nejlepších mozků v zemi. Ale ani s takovými zbraněmi nedokázal vyrobit letadlo, které by vzlétlo. Bratrům Wrightovým se to povedlo! Bez peněz, materiálu, ani jeden z nich nebyl vystudovaný inženýr. V čem byl tedy jejich úspěch? Bratři Wrightovi měli nadšení a věděli PROČ to dělají. Byla to jejich vášeň, kterou dokázali nakazit skupinu lidí v jejich vesnici. Samuel byl poháněn pouze penězi, věděl CO má udělat, věděl i JAK na to, ale jeho PROČ se vytratilo.

Všichni asi známe přiklad Applu. Kupuje si jejich produkty taková spousta lidí jenom proto, že jejich počítače jsou nejlepší na trhu? Ne. Stejně dobré počítače vyrábí například i jejich konkurent Dell. Jak je tedy možné, že si Apple kolem sebe vybudoval až fanatickou komunitu? Odpověď je prostá. Lidé nekupují Co děláte, ale Proč to děláte. Apple po celou dobu své existence (i přes jejich menší krizičku ve vedení) neustále křičí do světa PROČ jsou tady. Chtějí, aby jednotlivec měl stejné možnosti jako velké firmy. Počítač na každý stůl a do každé domácnosti. Apple myslí jinak a přitahuje k sobě lidi, kteří mají stejný pohled na svět. Zatímco Dell…. kdo ví jejich proč? Všichni vědí, že vyrábí počítače, velmi výkonné počítače. Mají miliardové obraty, ale přesto nejsou jedničkou na trhu v prodeji počítačů. Můžete přimět člověka manipulací, aby si koupil Váš produkt, ale nikdy si koupíte jeho loajalitu.

Skvělé příklady PROČ velkých a zmámých firem krásně vystihlky Simon Sinek ve své knize Začněte s PROČ. Je to skvělá kniha, plná příkladů, kde Simon vysvětluje teorii zlatého kruhu. Uprostřed je PROČ, pak JAK a nakonec CO. Posloupnost je jasná a jednoduchá. Musíte jít od středu ven. V první řadě musíte znát své PROČ, pak vědět JAK to udělat a Jak toho dosáhnout, a nakonec CO z toho vzejde. Důležité je to, že výsledkem CO by nikdy neměly být finance či profit. Takové plány a cíle jsou velice krátkodobé. Je důležité přemýšlet z širší perspektivy a dívat se do budoucna. Jedině touto cestou dokážete být úspěšní a co víc, inspirovat lidi kolem sebe.

Tato kniha mne inspirovala natolik, že při zakládání našeho FAE, jsme si s Míšou sedly, sepsaly naše proč do článku a budeme si ho neustále připomínat. Je důležité si připomínat PROČ to všechno děláme, odkazovat se na naše PROČ v našem jednání, našem rozhodování a nezapomínaly na něj. Nejen my. A co Vy? Znáte své PROČ?

Co si z toho odnést?

  • Zjistěte Vaše PROČ a až potom se zabývejte Jak a Co tím chcete dosáhnout
  • Buďte konzistentní
  • Pak budete inspirovat ostatní k lepším výsledků