“Víme sice, jak firmy řídit, a můžeme se snažit dělat to lépe. Dnes je ale nutné naučit se řídit je jinak,” tvrdí generální ředitel globální analytické a poradenské společnosti Gallup Jim Clifton

Jak řídit provozní prvky mají organizace, společnosti, firmy celkem dobře osvojené. Co ale zaměstnanecká angažovanost? Máme ji také obecně zvládnutou?

Nedávný průzkum časopisu Harvard Business Review zjistil, že pro vrcholové manažery zaměstnanecká angažovanost patří mezi hlavní obchodní priority. Ptáte se proč? Průzkum ukázal, že vysoce angažovaní zaměstnanci nejen dosahují vysoce stanovených cílů, ale zároveň ve velké míře snižují náklady na nábor a retenci.

Dle průzkumů si většina manažerů myslí, že klíčem k úspěchu společnosti je zaměstnanecká angažovanost. Zároveň si ale shodují, že pro ně zůstává tázkou, jak ji pozitivně a hlavně dlouhodobě udržet. V praxi má zaměstnanecká angažovanost obrovský význam, obzvláště v téhle době. Jim Collins ve své knize Jak z dobré firmy udělat skvělou, poukazuje na statistických údajích, že v dlouhodobém horizontu nejvyšší zisky akcionářům nepřináší ty firmy, které jsou řízeny „alfa samci“, ale společnosti jejichž vedení se zajímají o své zaměstnance a cíle. Obecně je opravdu velký rozdíl mezi společností, kterou zajímají její zaměstnanci a jejich zájmy, a společností, kde je zájem přinucen spíše silou.

Angažovanost = konkurenceschopnost

Angažovanost se dá považovat za jedno z aktiv společnosti. Ne jedna velká společnost je díky svým angažovaným zaměstnancům považována za kreativce a podporují inovace. Jako příklad uveďme Apple – jejich zaměstnanci jsou angažovaní, neustále vymýšlí revoluční produkty a co víc – jejich nadšení je nakažlivé a dokážou si tak přímou úměrou získat obrovské množství zákazníků. Mykola Melnyk (Global Head of Shopper & Trade Marketing  v Sanofi) navíc uvádí, že angažovaně nadšení lidé čerpají energii z problémů, protože jsou zaměřeni na řešení a jsou odolní vůči neúspěchu. Jedná se o jakousi vnitřní motivaci, která je pro organizaci tak důležitá především proto, že je nakažlivá na ostatní zaměstnance.

Angažovanost si vyžaduje každodenní pozornost

Angažovanost nelze předstírat, vyžaduje si každodenní pozornost manažerů a rozhodně by se neměla brát jako samozřejmost. Apel je kladen především na manažery. Pokud manažer svým lidem nevěří a nesnaží se jim k vysokým výkonům vytvořit podnětnou a inspirativní atmosféru, nikdy nebude brán jako vůdce. Od svých lidí se nedočká ani vysokého výkonu, ani odhodlanosti a už vůbec ne angažovanosti. Zároveň je velmi důležité vycítit toxické jednání v týmu a okamžitě jednat. Příběhů o tom, jak jeden člověk rozbil celý tým svým špatným nastavením známe asi všichni. Proto my personalisté při výběrovém řízení tolik dbáme na tom, aby nám nový člověk zapadl do týmu a vnášel pozitivní energii.

Zaměřte se na budoucnost

Zaměření na budoucnost je podle Milana Vašiny (bývalý šef českého T-mobilu) nutná podmínka pro zajištění udržitelného úspěchu. Zaměstnance toto myšlení inspiruje a dává jim něco, na co mohou být hrdí a jsou motivovaní k výkonu, což přímo podporuje udržitelnost.

Opět závisí na lídrech. Pokud lidé vidí, že je lídr zaměřený na budoucnost, roste v nich jejich vlastní víra. Jakmile se tato víra rozšíří mezi ostatní, vzniknou velmi silné týmy a vztahy ke společnosti jako takové. Představte si, že jste společnost, která staví domy a máte všechny prostředky k tomu, abyste ho postavili. Pokud ale nebudete správně postupovat a nepostavíte ho dobře, dům vám spadne. Totéž platí pro tým. Navenek sice může vypadat jako tým, ale především díky kouzlu angažovanosti do sebe začnou jednotlivé prvky zapadat. Teprve pak bude tým fungovat, bude vytvářet skutečnou energii, která zvyšuje výkonnost, motivuje k inovacím a samozřejmě se odráží i na zákaznickém servisu.

Agažovanost zaměstnanců vnímám jako nezbytnost více než kdy předtím. Pro mnoho společností je letošní rok opravdu velmi náročný na jejich samotnou existenci. A tady potřebují své zaměstnance, aby je v tom nenechali. Potřebují táhnout za jeden provaz a společnými silamo toto období “nějak” překlenout.

Jsme v tom společně  💙

Autor článku: Dita Nováková