Od ledna 2021 Českou republiku čeká zvýšení minimální mzdy na 15 200 korun. Hm, zajímavá informace, ale přemýšleli jste nad tím, co vlastně toto navýšení ovlivní? Tedy kromě toho, že bude nezákonné vykonávat práci pro zaměstnavatele pod touho mzdou.

Pro zaměstnance se jedná o dobrou zprávu, ale co zaměstnavatelé? Těm se změní především odvody na sociálním a zdravotním pojištění, změní se limity pro zdanění důchodů nebo také školkovné. Zvýšením minimální mzdy si tedy polepší především zdravotní pojišťovny. Toto pojištění musí totiž být vždy placeno alespoň z minimální mzdy. Pro zaměstnavatele to tedy znamená, že od roku 2021 bude zdravotní pojištění činit 2 052 korun. Zaměstnavatel přitom odvádí 9 % a zaměstnanci 4,5 % z hrubé mzdy. Pokud pracujete například na zkrácený úvazek, zdravotní pojištění za vás neplatí stát a vaše hrubá mzda je nižší než 15 200, tak si připlatíte. Proč? Dopočet do částky 2 052 korun jde za vámi. Zvýšení toto minimální mzdy samozřejmě ovlivní také výši zaručené mzdy.

Označení „minimální mzda“ jistě znáte všichni, ale víte, co to znamená zcela konkrétně? A co je to ta „zaručená mzda“?

Minimální mzda – zcela jednoduše je to nejnižší mzda, kterou vám zaměstnavatel v pracovněprávním vztahu musí vyplatit. Pokud v roce 2021 činní minimální mzda 15 200, znamená to, že vaše práce už nemůže být levnější než je tato hranice. POZOR! Minimální mzda se vztahuje pouze ke 40 hodinové pracovní době/týden. Zajímavé je, že minimální mzda už má poměrně velkou historii a vznikla jako snaha o ochranu zaměstnance. V Československu byla poprvé uplatněna v roce 1919.

Jakou máte minimální mzdu při práci na poloviční úvazek? Pokud máte ve smlouvě sjednanou kratší pracovní dobu, než je obvyklých 40 hodin/týden, tak se úroveň vaší minimální mzdy snižuje úměrně počtu odpracovaných hodin.

Zaručená mzda – určuje nejnižší cenu vaší práce. Bere ale v potaz náročnost, odpovědnost a namáhavost vaší práce. Na tuto odměnu vám vzniklo právo při práci v délce 40 hodin/týden. Pro určení zaručené mzdy se používá rozřazení prací do 8 skupin.

Jaké jsou skupiny zaručených prací?

1. Skupina – například se jedná o pozice pomocníků v kuchyni, švadlen, uklízeček, doručovatelů zásilek a dalších nekvalifikovaných prací.

2. Skupina – sem patří řemeslníci, dělníci na stavbě, skladníci, kteří manipulují s předměty, které váží více než 15 kilo. Dále kuchaři jednoduchých jídel, sanitáři, popeláři a další.

3. Skupina – zedník, klempíř, instalatér. Ale také třeba pokladník, barman apod.

4. Skupina – všeobecná zdravotní sestra, porodní asistentka, topenář průvodce, ale také třeba účetní, kteří řeší agendu kolem mezd.

5. Skupina – dispečer, záchranář, programátor, správce IT a mnoho dalších.

6. Skupina – obchodní referent, ale také správce náročnějších koncepcí IT systémů.

7. Skupina – finanční experti, experti na marketing, lékař a další.

8. Skupina – finanční a obchodní ředitelé, kreativní tvůrci náročných systémů a další.