Pracovní inzerát je ve své podstatě reklama firmy. Prodává. Nenakupujeme pracovní sílu – prodáváme nás. Vzhledem k dnešní situaci na trhu práce, kdy nabídka volných míst je větší než poptávka, musíte být opravdu zajímaví, aby kandidáti reagovali v té záplavě nabídek právě na vaší.
Jak napsat zajímavý pracovní inzerát?
- Titulek, nadpis
Titulek, název pozice je to první, co uchazeč vidí a často rozhoduje o prokliku na naši nabídku.
- Vložte benefity do nadpisu – co nabízíte zajímavého oproti konkurenci? Pochlubte se hned na začátku (umožňuje-li to daný portál)
- např. Prodavač/ka – náborový příspěvek 15 000 Kč
- Kuchař/ka – volné víkendy, 180 Kč / hodinu
- Řidič sk. C – vnitrostání doprava, pracovní doba PO-PÁ
- Dělník ve výrobě – firemní ubytování, dvousměnný provoz
- Účetní – parkoviště u firmy, homeoffice
- Upřednostněte český název před anglickým
-
-
- Podle výzkumů mezi různými firmami byly reakce na české názvy pozic častější. Záleží samozřejmě na povaze pozice. Anglické názvy se nejčastěji zveřejňují u manažerských pozic. Pokud není anglický jazyk k pozici nutný, doporučuji zvolit český název.
-
Př.: Sekretářka x Personal assistant, Administrative assistant
Obchodní zástupce x Sales manager
Účetní x Accountant
První, co uchazeči při hledání práce vidí, je právě titulek. Může být rozhodující, proto ho nepodceňujte.
- Úvod, představení firmy
V úvodu se vyhněte dlouhému představování historie firmy (rok založení, čím se zabýváte, počet a vyjmenování poboček, obrat, počet zaměstnanců atp.) Firemní kultura samozřejmě lidi zajímá, ale všechny tyto informace si o vás najdou – na webových nebo facebookových stránkách, případně osobně na pohovoru a z dalších dostupných zdrojů.
Pamatujte, že máte pár sekund na zachycení pozornosti. Pokud nejste úplně známá nebo jste malá firma, stručné představení určitě ANO – dlouhosáhlé popisování historie firmy NE! Velké firmy se ani představovat nemusí.
Zkuste si sami vyhledat nějakou práci, ať vidíte, jak různé portály vypadají. Velmi často na první pohled kandidát vidí titulek a k tomu 2 – 3 odstavce. Využijte je efektivně. Sdělte to zajímavé, co nabízíte hned v prvních řádcích a „nezabíjejte“ místo nicneříkajícími informacemi o firmě.
Linkedin provedl výzkum, jak hodnotí uživatelé užitečnost informací v inzerátu. Tři nejdůležitější oblasti jsou:
- Mzda a benefity
- Popis práce
- Požadované dovednosti a kvalifikace
Mezi spodními příčkami skončily detailní informace o firmě a možnost kariérního růstu (zdroj – webminář Tvorba fungujících inzerátů – Matěj Matolin)
- Nabízíme
Po krátkém představení firmy popište konkrétně, co kandidátům nabízíte. Vystřihněte ty nejlepší benefity, kterými můžete zaujmout. Začněte od nejdůležitějšího po nejmíň důležité. Ne všechny portály umožňují zvolit si posloupnost inzerátu. Kde to možné je, využije odstavec nabídky hned na začátku.
Vyhněte se „prázdným frázím“
- Přátelský, rodinný, dynamický, kolektiv
- Rozmanitá práce
- Odpovídající ohodnocení atp.
Buďte konkrétní. Místo množství zaměstnaneckých výhod nebo další výhody, je rozepište. Nabízíte náborový příspěvek, sick days, 25 dní dovolené, různé zajímavé příplatky za práci o víkendu, přesčas, ale dáte to na konec inzerátu? Uchazeč tam nemusí ani dočíst.
Vedle ohodnocení a benefitů navíc kandidáty také zajímá směnnost, lokalita
- Lokalita práce – přístupnost MHD, vlakové / autobusové nádraží, parkování u firmy
- Úvazek – práce na HPP, brigáda, zkrácený úvazek, remote práce, pružná pracovní doba atp.
- Typ smlouvy – dobra určitá / neurčitá
- Samotná náplň práce
Největší chyba při tvorbě inzerátu je zkopírování oficiální job description pozice. Často vidím inzeráty, kdy je evidentní, že tento text byl pouze „překlopen“ a vystaven jako nabídka práce. Job description není inzerát! Použijte ho jako vodítko, jako pomocníka. Ne však jako text v inzerci. Můžete pak v textu utopit zajímavou informaci, kterou kandidát lehko přehlédne
Zapojte kolegy/ně, pokud nemáte praxi na dané pozici. Ti nejlépe popíšou svou denní činnost.
Jak zformulovat náplň práce?
V první řadě si musíme ujasnit, na koho cílíme. Kdo je potencionální uchazeč? Je pozice vhodná pro mladší generaci, absolventy, dělnické zaměření, manažerské pozice, seniorní pozice atd.? Pro každou cílovou skupinu bude inzerát vypadat jinak.
- Tykání / vykání
- Forma sdělení musí být vždy souladu s firemní kulturou
- Tykáte si ve firmě všichni bez ohledu na pozici? Pokud tykáte v inzerátu, znamená to, že vám můžou tykat i na osobním pohovoru?
- Používáte tykání i v emailové komunikaci a v dalších krocích výběrového řízení?
- Považuji za důležité si uvědomit, jakým způsobem probíhá naše komunikace napříč firmou
- Dnes se více a více setkáváme s „uvolněnějším“ způsobem vykání, např. oslovovat jménem, ne příjmením – Dobrý den, paní Martino – zní to přátelsky, avšak stále na úrovni
- Používejte číslovky místo psaných slov (např. máme deset poboček / máme 10 poboček, 25 dní dovolené místo týden dovolené navíc,..)
- Mluvte přímo ke kandidátům, vyhněte se dlouhým složitým frázím
- Zvýrazněte důležité body, používejte odrážky, buďte struční.
- Pozor na diskriminaci pohlaví
- Pište lidsky, aby tomu každý rozuměl
- Zapáleného zaměstnance hledejte správnými slovy, jinak se vám bude hlásit spousta nevhodných kandidátů
- Požadavky a kvalifikace
Popište to nejdůležitější, co od uchazeče potřebujete
- Znalost určitých programů, jazyků
- Osvědčení, certifikace
- Délka praxe
- ŘP atp.
Vyhněte se frázím zodpovědnost, loajalita, spolehlivost, asertivita…Buďte konkrétní, odlište, které dovednosti jsou nutností a které výhodou kandidáta.
Na závěr zmíním často diskutované téma:
- Ohodnocení, mzda – uvádět / neuvádět?
K tomuto tématu stále běží spousta diskuzí. Jedná se poměrně tenký led, a jestli se rozhodnete mzdu uvést či neuvést záleží čistě na vašem rozhodnutí.
Uvedeme si pár příkladů, kdy je doporučeno mzdu uvádět:
- Jste-li přesvědčení, že je opravdu pro kandidáty zajímavá. Hodně lidí se rozhoduje pro změnu práce i z finančních důvodů. Takoví můžou pak na váš inzerát spíše reagovat
- Máte-li fixní mzdu na nabízené pozice
Kdy neuvádět?
- Chcete-li mít prostor pro vyjednávání
- Chcete-li se rozhodnout na základě zkušeností a praxe na dané pozici (hotový člověk nebo junior)
Osobně doporučuji raději uvést přímo nebo neuvádět vůbec, než používat frázi „odpovídající ohodnocení, zajímavé finanční ohodnocení“. Kdo určuje, zda je zajímavé nebo není? To je velmi subjektivní. To, že přijde zajímavé vám, neznamená, že to přijde zajímavé i kandidátům.
Čtou lidé více nebo méně? Stále čtou. Máte několik vteřin na to je zaujmout, aby váš inzerát rozklikli a reagovali. Denně mohou pročíst desítky nabídek, proto pozornost s každou dalším opadá.
Napsání dobrého inzerátu netrvá pár hodin. Můžete s ním neustále pracovat i na základě feedbacku od již přihlášených kandidátů. Dobrý personalista nad finální tvorbou může pracovat klidně i měsíc. Poslouchejte, editujte.