Když pracujete v personální agentuře, musíte stále věřit, že se situace zlepší. Je nesmírně důležité se ani v těchto dnech nevzdávat, říká personální konzultantka, Eva Klašková. 

Evo, na začátek bychom mohly začít takovou asi nejčastější otázkou – jaký vliv na Tvou práci v personální agentuře měla všechna opatření související s covidem-19?

Jelikož pracuji v personálně poradenské agentuře, tak na nás samozřejmě koronavirus dopad měl, protože jsme závislí na našich klientech. Logicky, když klient nenabírá nebo má pozice pozastavené, tak nás to zásadně ovlivňuje. Na druhu stranu se nám trochu rozvázaly ruce k tomu věnovat se více Business Developement Managementu, než tomu je za normálního běhu, kdy obsazujeme větší množství pozic. Jinak, co se týká konkrétně mě, tak jsem dopady koronaviru pocítila velmi silně, protože se zaměřuji na pozice v salesu a marketingu. Většina firem, bohužel, začne jako první šetřit právě na marketingu. V oblasti obchodu, se v této situaci nebylo s kým nebo jak scházet, takže i tato oblast je na holdu nebo se pozice zrušily. Takže ano, moji práci to zasáhlo velmi silně. Proto jsem začala i já sama pracovat na Businees Developementu přímo ze své pozice, abychom jen nečekali, co se kdy rozjede.

Jak se Ti v současné situaci udržuje komunikace s klienty?

Komunikace s klienty zůstala prakticky stejná, jen jsme se přesunuli do online světa. Snažím se své klienty podporovat i psychicky. Naopak možná komunikujeme i více než za „normálního“ režimu. Museli jsme společně řešit odložené nástupy, také nástupy, kdy kandidát nastoupil na pozici, aniž by se s kýmkoli ze společnosti potkal osobně a další problémy. Jako konzultant z personální agentury, který má svou práci rád, musíte stále věřit, že se situace zlepší. Je nesmírně důležité nevzdávat se ani v situacích, které momentálně zažíváme.

Jak se Ti v dnešní situaci daří získávat nové klienty?

Řeknu to takto. Ke každému se dá protelefonovat. Je to paradoxně jediná oblast ve které mi plošné Home Office pomohly. Potenciální klienti totiž mají více času a daleko dřív najdeme nějaký společný volný termín a řeč. Vše se ale protahuje. Schůzky si domlouváme na červen nebo mi zatím nemají co nabídnout, protože sami ještě neví, jak se situace vyvine. Často veškeré jednání skončí domluvou, že se spojíme někdy v budoucnu. Situace je zkrátka nestálá a my k ní musíme mít respekt a pochopení.

 

Pozoruješ výrazně vyšší zájem ze strany kandidátů?

Zájem vyšší je, ale začíná být vidět i posun v oblasti výběru zaměstnanců ze strany našich klientů. Jsou si dobře vědomi situace na trhu práce, která pro nás byla pár let nezvyklá. Klienti jsou na jednu stranu rádi, že se vrací doba, kdy si mohou z kandidátů vybírat, ale záleží také na pozici, kterou nabízíme. Jsou druhy profesí, na které se vám přihlásí kvanta zájemců, protože si řeknou, že to prostě zkusí. Zároveň je stále dost specifických pozic, u kterých se počet přihlášených kandidátů nijak nezvýšil a právě na těchto pozicích nejvíce spolupracujeme. S tím souvisí i požadavky klienta na hledaného kandidáta, které jsou čím dál náročnější.

 

Prozradíš nám nějaký příklad těchto pozic?

 Je těžké uvádět konkrétní případy. Jako příklad vám uvedu obchodníka, který má vystudovanou biochemii, měl by mít obchodního ducha a zkušenosti v technickém prodeji. Nebo obchodníka s velmi specifickou jazykovou kombinací.

Je o Tobě známo, že Tě baví hlavně business. Jak teď Ti obchod teď jde? Naučila si se díky současné situaci něco nového?

Máš pravdu, business mám ráda a baví mě. Je několik typů businessu a já jsem se opravdu našla v tom jak správně vyhledávat lidi, najít ty pravé a hrozně mě baví čistý hunting. Teď samozřejmě hledám spíš nové cesty k potenciálním klientům, což nebylo jednoduché ani před koronavirem. Jsem navíc ten typ obchodníka, který se hodně vciťuje do druhé strany. Když vím, že firma stojí, nenabírá a sama čelí problémům, tak je pro mě hodně těžké jim tvrdit, že jim pomůžu a vyřeším všechny jejich trable. Není to tak, že bych se vrhla na nějaký seznam a všem začala volat. Víc si vybírám firmy u kterých si myslím, že je koronavirus příliš neovlivnil. Hodně se snažím oslovovat FMCG potravinářské firmy, samozřejmě HORECA je nyní silně poškozená. Nejedu na stovky oslovených firem. Můj potenciální klient mi musí být i sympatický a musí se mi líbit. Ráda také oslovuji firmy mých kandidátů, jelikož se od nich často dozvíte informace, ke kterým byste se jinak nedostali. Než někoho oslovím, snažím se získat o jejich společnosti co nejvíc informací to jde. Pak se snažím navázat v kontaktu s odpovědnou osobou.

Je tedy něco, co jsi se teď naučila nového?

To je těžko říct, učíte se s každým osloveným klientem a každým hovorem, který zvládnete. Vždy se dostanete do nějaké nové situace, se kterou si musíte umět poradit. Především, když vás stále někdo přepojuje a zjistíte, že HR má svou asistentku a přes tu nejede vlak. Musíte umět hledat i další cesty. Nemůžu říct, že by mě nikdy už nic nepřekvapilo. Spíš jsem se díky dlouhému Home Office něco dozvěděla sama o sobě. Práce z domu mi nedělá problém na jeden nebo dva dny v týdnu, když se člověk potřebuje zavřít a soustředit se. Když je to ale dlouhá doba a práce je občas méně, tak mi chybí kolegové, se kterými se vzájemně povzbuzujeme a případný brainstorming.

 

Co by si poradila konzultantům, kteří se s obchodem teprve pokouší začít?

Upřímně si nejsem jistá, že jsem člověk, který má co radit. Každý Business Developement chápeme jinak a taky si ho každý jinak představujeme. Určitě ne každý den je fajn pro Business Developement a na volání. Já na oslovování musím mít dobrou náladu. Nemůže to být žádný bad day ani bad head day. Člověk musí být dobře naladěný, být se sebou spokojený a mít dobrou náladu. Vaše emoce totiž přenášíte i přes telefon na ostatní. Když se rozhodnu, že někoho chci oslovit, tak na to musím být naladěná, dám si dobrou kávu a pak začínám s oslovováním.

Máš před sebou nějakou výzvu, na kterou se těšíš nebo připravuješ?

Žádnou výzvu jsem si na papír nepředepsala a nemám tam ani žádného strašáka, abych sama sebe nedemotivovala, když to neklapne. Někde v hlavě mám, že nové klienty do firmy určitě přivést chci. Občas se něco podaří, ale samozřejmě pokud pozice firmy nemají, tak se nedá nic dělat a zůstáváme s nimi alespoň v kontaktu. Podrobným naplánováním se nechci brzdit.

Evo, Tvůj přístup se mi hrozně líbí a myslím, že je to přesně to, co může snad i vylepšit pověst personálních agentur a jejich konzultantů. Pokud nás čte nějaký personalista, kterému by se Tvá pomoc hodila, kde Tě může kontaktovat?

Určitě se na mě neváhejte obrátit na mém LinkedInu, tam jsem k dispozici prakticky neustále.