Ať jste otřelí HR nebo junioři, jsme si jistí, že oceníte přehled významu zkratek, které běžně v pracovním životě používáme, ale mnohdy možná nevíme, co přesně znamenají. Přiznejme si, že u spousty z nich tak nějak chápeme, co se tím myslí, ale nedokážeme je přesně pojmenovat nebo vysvětlit. Mnoho zkratek totiž používáme intuitivně. Pojmů je několik, proto jsem se rozhodli vám vysvětlení dávat v podobě “FAE zkratkového seriálu”. Tak pojďme na to. Zkratky jako CEO, COO apod…se v českém prostředí vyskytují celkem nově, ovšem přinesly podstatné zjednodušení a sjednocení chápání pozic především v zahraniční spolupráci. A co teprve pojmy jako NDA a buzzword?

1. “Endéáčko” tvrz. NDA = jedná se o dohodu o mlčenlivosti. Je to dokument, který se používá velmi často a slouží k ochraně citlivých informací jako je know how, obchodní a marketingové plány, postupy atd…Často ho budete podepisovat s IT nebo lidmi, kteří pro vaši firmou budou pracovat formou dodavatelského vztahu.

2. Buzzword – tento výraz jistě každý z nás vysvětlí hned několika způsoby. Oficiálně se jedná o termín, který vyjadřuje cokoliv nového, něco co je trendy a revoluční. V HR, alespoň za nás, často vyjadřuje něco, co je prostě jen trendy, ale v reálném životě zaměstnanců nebo firmy nemá žádnou hodnotu. Dobrým příkladem mohou být benefity nebo firemní hodnoty, kterými se firmy prezentují jen proto, že jsou “prostě moderní”, ale skutečné firemní kultuře neodpovídají. 

3. CEO – věříme, že toto označení už každý z nás zná, ale pro jistotu přinášíme i doslovný překlad: Chief Executive Officer. Laicky řečeno je to ve firmách “ten nejvyšší”, má jednatelské pravomoci a zastupuje firmu směrem ven i dovnitř. 

4. COO – tentokrát se jedná o Chief Operations Officera. V českém prostředí ho mnoho lidí označuje za “provozáka”, protože je zodpovědný za každodenní chod firmy.

5. CFO – tady je to jednoduché jedná se o finančního ředitele, pod kterého spadá finanční oddělení, účetnictví a vše spojené s finančním hospodařením firmy. 

6. CMO – Chief Marketing Officer. Tak to je člověk, který je zodpovědný za kompletní marketing firmy. 

7. CTO – nemluvíme o nikom jiném než o Chief Technical Officer, což je technický ředitel, ovšem ne v tom významu, jak si ho někteří z nás možná představí na první dobrou. Většinou se jedná o velmi zkušeného “ajťáka” nebo člověka s obrovským technologickým/technickým backgroundem. 

8. CHRO – Chief Humen Resources Officer nebo-li to, čím se možná většina z nás HR touží stát, tedy personální ředitel. 

9. CSO – Chief Sales Officer je hlavní sales osoba ve firmě.

10. Outsourcing – mohli bychom si říkat kde jaké poučky, ale co to znamená pro firmu reálně? Když například nemáte vlastní HR oddělení, ale o své zaměstnance chcete dobře pečovat a mít pod kontrolou veškerou administrativu, tak si najdete firmu, která vám HR zajistí formou dodavatelského vztahu. Často se outsourcing využívá také v účetnictví, IT službách apod…

Na lidské a jednoduché vysvětlení dalších zkratek se můžete těšit příští týden. 

Vaše FAE 💙