Následující článek bude pokračováním článku 6 bodů, bez kterých se vaše CV neobejdou. Vedla mě k tomu má poslední zkušenost, kdy jsme inzerovali pozici asistentky marketinku na kterou jsem obdržela přes 500 CV za pouhých 14 dní! 

Vzpomínám si na doby v personální agentuře, kdy jsem obdržela nejvíce 40 CV od kandidátů a už toto číslo bylo obrovský úspěch. Ale 500?! Tímto článkem se vlastně omlouvám i všem kandidátům za pozdní reakce, ale „prokousat“ se tak obrovským kvantem CV mi chvilku trvalo.

Je nutné samozřejmě podotknout, že byla pozice vystavena po pandemii, která otřásla nejen Českou republikou. Velké množství životopisů bylo tedy od kandidátů, kteří pracovali v pohostinství, cestovních kancelářích nebo pracovali jako event manažeři a řekli si, že to prostě zkusí.

Dovolím si tedy rozšířit náš původní článek o poznatky z poslední nabité zkušenosti a odkryji, na základě čeho jsem hodnotila CV, jak jsme postupovali a jaký byl nakonec výsledek našeho hledání.

1. Vzhled CV

Pokud personalistovi přijde velké množství CV, může si dovolit opravdu tvrdé síto. A dám ruku do ohně za to, že špatně vypadající životopis vám může zhatit postup do druhého kola až překvapivě snadno. Dejte si s vaším CV práci. Uvědomte si, že je to právě vaše CV, díky kterému můžete získat vysněnou práci. Nastavte si správné formátování, jednotný druh písma (žádné kudrlinky) a určitě usnadníte personalistovi práci, když vaši profesní zkušenost seřadíte od nejaktuálnější pracovní pozice.

2. Na fotce záleží

Já osobně nemám ráda CV bez fotek. Prosím, rozhodně si na CV ale nedávejte fotku z dovolené nebo z restaurace, kde držíte skleničku vína, a ani se na CV nehodí fotka s pózami a našpulenými rty. Na CV rozhodně patří fotka, kde jste vhodně oblečeni a upraveni a ano, úsměv prosím :-).

3. Rozsah CV – piště pouze relevantní informace

Ideální rozsah CV včetně kontaktů, studia a profesní zkušenosti je nejvíce jedna dvoustrana. Zvažte, zda vám pomohou uvedené brigády při studiu, kdy jste prodávali zmrzlinu. Brigády a stáže přizpůsobujte vždy povaze pracovní pozice, na kterou se hlásíte.

4. Motivační dopis

Motivační dopis piště vždy na konkrétní pracovní pozici, do konkrétní společnosti a ideálně s oslovením. Nikdy nepoužívejte univerzální motivační dopis, kde pouze změníte název pozice. Ne-jednou se stalo, že jsem na základě motivačního dopisu přehodnotila celý životopis a kandidáta jsme si pozvali na osobní setkání. A ano, četla jsem opravdu všechny motivační dopisy a děkuji všem, kteří si s nimi opravdu dali práci. Vážím si vašeho času!

5. Méně je více – moc kreativity občas škodí

Samozřejmě chápu, že jsme hledali asistentku marketingu, takže kreativní CV bylo určitě vítáno. Bohužel i tady platí, že moc kreativní CV není vždy ta nejlepší cesta. Snažte se vždy myslet na to, aby CV neztratilo přehlednost a jasnost. Neznamená, že pokud se v něm vyznáte vy, vyzná se v něm i někdo jiný. Pokud máte tendence projevit svou kreativní duši, nechte si CV ještě zkontrolovat od kamarádů nebo rodiny.

Po vyhodnocení všech životopisů jsme si do dalšího kroku vyčlenili 40 CV. Ano, síto bylo opravdu téměř nepropustné. Kandidátům jsem poté volala a na základě rozhovoru, kde jsme si s kandidáty znovu vyprofilovali pozici a ujistili se, že máme stejné požadavky a očekávání, pozvali jsme si kandidáty na osobní pohovor. V naší společnosti není zvykem pořádat sáhodlouhá výběrová řízení a několikahodinové pohovory. Ideální kandidát musí mimo jiné zapadnout i do naší firemní kultury. Chemie při společném setkání proto nesmí chybět.

Celým výběrovým řízením jsme prošli v průběhu tří týdnů od stopnutí inzerované pozice, tedy po 14 dnech. Vybrali jsme opravdu velmi šikovnou asistentku marketingu, která nám už teď do společnosti vnesla nové nápady a skvěle zapadla do kolektivu. Sama za sebe musím říct, že snad není lepší pocit než vědomí, že nového kolegu pozice naplňuje, dělá ji s obrovskou radostí a navíc ho i kolektiv skvěle přijme.

Výběrem kandidáta výběrový proces samozřejmě nekončí. Čekalo na mě obrovské množství kandidátů, kteří chtěli svou odpověď. Úplně zcela upřímně, kandidáty jsem si rozdělila do několik „kupiček“. Na ty, kteří se neobtěžovali zaslat ani písmeno navíc a jejich CV bylo i bez úvodního pozdravu. Těmto jsem zaslala upravenou vygenerovanou zamítací odpověď. Dále na ty, kteří si dali práci s motivačním dopisem. Těmto kandidátům jsem napsala důvody, proč jsme si je nevybrali do dalšího kola výběrového řízení a dala jsem si opravdu záležet, aby byla vidět má vděčnost za jejich strávený čas, ikdyž jsem jim zaslala zamítací dopis. A poslední kupička byly životopisy, které postoupily do dalšího kola a se kterými jsem osobně mluvila nebo se s nimi viděla. Těmto jsem zatelefonovala a ústně jim sdělila zpětnou vazbu a důvody, proč teď s nimi spolupráci navazovat nebudeme.

Samozřejmě je spousta způsobů jak řešit výběrové řízení a jak udělovat zpětné vazby kandidátům.

A proto bych se ráda zeptala svých kolegů personalistů, jak vy řešíte výběrová řízení?

Děkuji za každý názor a sdílení zkušeností.

Autor článku: Dita Nováková